Stopovat dějiny

Práce s prameny ve výuce

Zjisti více

29. a 30. srpna 2019,
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00 Praha 7 – Holešovice

Dobové dokumenty, vzpomínky pamětníků, architektura, fotografie, mapy i současná populární kultura – to vše může sloužit jako stopy vedoucí k minulosti. Letní škola pro učitele se v roce 2019 zaměří na otázku „jak pracovat s prameny?“ Zapojení pramenů do výuky přispívá nejen k porozumění dobového kontextu, ale i k diskuzi nad tím, proč je důležité učit se o minulosti. Dvoudenní program nabídne workshopy a přednášky, které přinesou inspiraci do výuky, tipy na dostupné materiály a prostor pro diskuzi mezi účastníky, lektory a pozvanými hosty.

Letní škola je zdarma a je akreditována MŠMT v systému DVPP pod č.j. 15570/2019-1-696.

Kapacita letní školy je již naplněna.

Čtvrtek 29. srpna

8:30 - 9:15 Registrace

9:15 - 9:30 Uvítání (Auditorium)

9:30 - 10:30 Úvodní přednáška (Auditorium)

10:30 – 10:45 Pauza na občerstvení

10:45 - 12:45 Workshopy I

12:45 - 13:45 Oběd v DOXu

13:45 - 15:15 Burza nápadů (Auditorium I a Studio)
Letní škola se letos věnuje práci s prameny. V tomto tématu spatřujeme příležitost pro sdílení zkušeností mezi účastníky letní školy. Tomu má sloužit právě čtvrteční burza. Ta je založena na krátkých prezentacích konkrétních způsobů využití historických pramenů ve výuce. S jakými prameny pracujete ve výuce vy a jaký to má efekt? Máte osvědčenou aktivitu s historickým pramenem, kterou byste chtěli s kolegy sdílet? Nebo s prameny teprve zkoušíte pracovat a nevíte si rady? Pracujete s pramenem, který budí kontroverze? Vybraní vystupující z řad účastníků představí tři slidy během tří minut. Po krátkých prezentacích bude prostor pro méně formální diskusi s kolegy a zpětnou vazbu.

15:15 - 15:45 Pauza na občerstvení

15:45 - 17:30 „Procházky“ (Výpravy mimo rámec dějepisu ve třídě)

19:00 – 21:00 Veřejná diskuse: Škola jako dílna: Výuka s žáky v hlavní roli (Auditorium)
Představa třídy jako místa, kde žáci hrají hlavní roli, se netýká jen dějepisu. Připravujeme večerní veřejnou diskusi na téma badatelsky pojaté výuky s odborníky z oblasti matematiky, dějepisu či českého jazyka. Co má společného Hejného metoda v matematice a práce s historickými prameny v dějepise? Jak vypadá výuka s žáky v hlavní roli? Má smysl vybírat školu podle metod výuky?
Hosté: Irena Dvořáková (Elixír do škol, Heuréka), Nina Rutová (Kritické myšlení, z.s.), Milan Hejný (H-mat), Jaroslav Pinkas (Dějepis v 21. století)

Pátek 30. srpna

8:30 Otevřený vstup do DOX

9:00 – 10:30 Workshopy II

10:30 - 10:50 Pauza na občerstvení

10:50 - 12:00 Laterna magika: Živá paměť, technologie, filmové pásy a archivy (Andrea Průchová/Národní filmový archiv/Auditorium)
Bohatým fotografickým a audiovizuálním materiálem doprovázená přednáška seznamuje s východisky, badatelským postupem i výstupy rozsáhlého mezioborového výzkumu zabývajícího se zpracováním uměleckého archivu a kulturního odkazu divadelní scény Laterna magika. Jak vypadá bádání, jehož nedílnou součástí jsou vzpomínky pamětníků, politické dokumenty, technologické nákresy, multimediální data a tisíce kilometrů filmových pásů? Proč nestavět velké příběhy, ale naopak usilovat o hledání menších výpovědí a různorodých pohledů? A jakou roli může sehrát umělecká výpověď jako historický pramen a výstup výzkumu? Více o výzkumu na www.laterna-research.cz

12:00 - 13:00 Po vlastních stopách aneb co si odnášíme (Auditorium)
Přestože nejde o poslední program letní školy, zaměříme se na to, co jsme si do té doby odnesli z workshopů, jaké impulzy jsme načerpali a zda se nějak změnil náš pohled na badatelsky orientovanou výuku a práci s prameny ve třídě.

13:00 - 15:00 Sborovna a ohlédnutí za 10 lety letní školy (Auditorium)
Přijměte pozvání do naší sborovny. Chcete se dozvědět, jak získat přístup k materiálům z Archivu bezpečnostních složek, promluvit si s autory chystané nové učebnice dějepisu, nebo získat přístup do aplikace HistoryLab? Sborovna je připravena jako čas vyhrazený na rozhovory, sbírání inspirací a informací o dostupných programech a aktuálních novinkách. Budou připraveny jak novinky z produkce Oddělení vzdělávání ÚSTR, tak dokumenty k aktuální kauze příběhu Věry Sosnarové nebo nabídka pro školy Centra současného umění DOX či Studia Hrdinů. V naší sborovně se určitě nudit nebudete.

Veřejná diskuze
Škola jako dílna: Výuka s žáky v hlavní roli

Hosté: Irena Dvořáková (Elixír do škol, Heuréka), Nina Rutová (Kritické myšlení, z.s.), Milan Hejný (H-mat), Jaroslav Pinkas (Dějepis v 21. století)

Debata se uskuteční ve čtvrtek 29. srpna od 19:00 v Centru současného umění DOX.

Vstup pro veřejnost: 40 Kč
Zdarma pro účastníky letní školy "Stopovat dějiny".

Rezervace není nutná.

Letní škola se uskuteční v Centru současného umění DOX na adrese Poupětova 1, Praha 7. Do DOXu se dopravíte tramvají 6 a 12 na zastávku Ortenovo náměstí nebo metrem (linka C, např. z Hlavního nádraží) na zastávku Nádraží Holešovice.

Občerstvení bude během obou dnů zajištěno pro účastníky letní školy zdarma.

Ubytování bohužel zajistit nemůžeme, pro mimopražské účastníky si dovolujeme navrhnout dvě možnosti ubytování v okolí DOXu, které jsou v dochozí vzdálenosti:

2. Hotel Leon (na Ortenově náměstí)