Nahlížet dějiny

Jak porozumět lidem, kteří žili v minulosti?

Zjisti více

27. a 28. srpna 2020,
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00 Praha 7 – Holešovice

Jak se ve výuce dějepisu vyrovnat se skutečností, že lidé v minulosti vnímali jednu situaci nebo epochu odlišně, z různých úhlů pohledu? Že nejen jejich potomci, dnešní žáci, ale i učebnice a filmové obrazy přináší do školy často odlišné pohledy na minulost? Program letní školy nabídne praktické návody, jak ve výuce vysvětlit a zohlednit různé historické perspektivy a jak jejich kontroverzní potenciál využít k rozvoji historického myšlení žákyň a žáků. Stejně jako v minulých ročnících bude i letos vyhrazen prostor pro sdílení zkušeností mezi účastníky a společnou diskusi.

Letní škola je zdarma a je akreditována MŠMT v systému DVPP pod č. j. 11410/2020-2-408

Čtvrtek 27. srpna 2020 (8.30 - 17.30)

8.30 - 9.15 Registrace účastníků

9.15 - 9.30 Uvítání (Auditorium)

9.30 - 10.30 Úvodní přednáška: Jak zapojit dobové perspektivy do výuky? (Jaroslav Najbert/Auditorium)
Úvodní přednáška přiblíží účastníkům téma letní školy. Využijeme k tomu praktické příklady ze škol i z diskuzí ve veřejném prostoru. Seznámíme se se základními tezemi, jejichž užitečnost pro školní praxi budeme během nadcházejících dvou dní ověřovat v rámci workshopů.

10.30 - 10.50 Pauza na občerstvení

10.50 - 12.50 Workshopy I

12.50 - 14.00 Oběd

14.00 - 15.30 Burza nápadů (Auditorium)
Letní škola se letos věnuje práci s dobovými perspektivami. V tomto tématu spatřujeme příležitost pro sdílení zkušeností mezi účastníky letní školy. Tomu má sloužit právě čtvrteční burza. Ta je založena na krátkých prezentacích konkrétních témat, která různé perspektivy nabízejí. Vybraní vystupující z řad účastníků představí tři slidy během tří minut. Po krátkých prezentacích bude prostor pro méně formální diskuzi s kolegy a zpětnou vazbu.

15.30 - 16.00 Pauza na občerstvení

16.00 - 17.30 Workshopy II

19.00 - 21.00 Doprovodný program: Večerní diskuze: Dějiny, na kterých záleží: mimoevropské kultury v české paměti

Pátek 28. srpna 2020 (8.30 - 15.00)

8.30 vstup do DOXu, ranní káva

9.00 - 10.30 Workshopy III

10.30 - 11.00 Pauza na občerstvení

11.00 - 12.30 Přednáška: O normálním životě v nenormální době (Kateřina Šedá/Auditorium)
O vesnici, kde všichni dělali totéž. O babičce, které bylo všechno jedno. O sousedech, kteří se neznali a poslali si dárek. O holce, co přelezla osmdesát plotů. O sousedech Steava Jobse. O Londýně, kde se mluví česky. O čtvrti, která straší. O turistech, co pomáhali. O tom, co město ještě unese.
Kateřina Šedá představí svoje klíčové projekty a ukáže způsoby, jak pomocí umělecké akce a práce s historickou pamětí konkrétního místa dosáhnout participace místní populace na poznání sebe sama.

12.30 - 13.30 Reflexe Letní školy
Společné ohlédnutí za letní školou a jejími tezemi.

13.30 - 14.00 Oběd

14.00 - 15.00 Sborovna
Přijměte pozvání do naší sborovny. Chcete se dozvědět, jak získat přístup k materiálům z Archivu bezpečnostních složek, promluvit si s autory chystané nové učebnice dějepisu nebo získat přístup do aplikace HistoryLab? Sborovna je připravena jako čas vyhrazený na rozhovory, sbírání inspirací a informací o dostupných programech a aktuálních novinkách. Budou připraveny jak novinky z produkce Oddělení vzdělávání ÚSTR, tak nabídka pro školy Centra současného umění DOX a dalších partnerských institucí. V naší sborovně se určitě nudit nebudete.

15.00 Závěr letní školy

Veřejná diskuze
Dějiny, na kterých záleží: Mimoevropské kultury v české paměti

Protesty Black Lives Matter a následné spory o pražský pomník Winstona Churchilla vnesly do české společnosti otázky dějin otroctví, rasismu, nadvlády či emancipace a jejich tíživého dědictví. Jsou důsledky kolonialismu součástí i českých dějin? Jak o nich mluvit z české perspektivy? Co by se měli žáci naučit v dějepise, aby porozuměli těmto sporům? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět spolu s hosty Markétou Křížovou (FF UK), Karinou Hoření (FSV UK/Multikulturní centrum Praha) a Filipem Herzou (Etnologický ústav AV ČR).

Vstupné pro veřejnost: 40,- Kč

Účastníci letní školy mají vstup na debatu zdarma.

Letní škola se uskuteční v Centru současného umění DOX na adrese Poupětova 1, Praha 7. Do DOXu se dopravíte tramvají 6 a 12 na zastávku Ortenovo náměstí nebo metrem (linka C, např. z Hlavního nádraží) na zastávku Nádraží Holešovice.

Občerstvení bude během obou dnů zajištěno pro účastníky letní školy zdarma.

Ubytování bohužel zajistit nemůžeme, pro mimopražské účastníky si dovolujeme navrhnout dvě možnosti ubytování v okolí DOXu, které jsou v dochozí vzdálenosti:

2. Hotel Leon (na Ortenově náměstí)