K čemu jsou nám dějiny?

26. a 27. srpna 2021
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00 Praha 7 – Holešovice

Podle čeho rozhodujeme, co považujeme v historii za důležité? Můžeme se z dějin poučit? Má školní dějepis sloužit k tomu, abychom někoho poučovali? A jak vlastně máme minulost využívat k tomu, abychom lépe žili současné životy? Program letní školy nabídne odpovědi a praktické návody, jak pomáhat učitelům a žákům vytvářet si k minulosti smysluplný vztah, pracovat s hodnotami a občanskou aktivitou. Stejně jako v minulých ročnících bude i letos vyhrazen prostor pro sdílení zkušeností mezi účastníky a společnou diskusi.

Letní škola je zdarma a je akreditována MŠMT v systému DVPP pod č.j. 7727/2021-2-379.

Dovolujeme si upozornit, že forma letní školy a počet účastníků se budou řídit aktuálními protiepidemickými opatřeními.

Registrace na letní školu je ukončena, děkujeme za Váš zájem.

Čtvrtek 26. srpna (8.30 - 17.00)

8.30 - 9.15 Registrace, káva a občerstvení

9.15 - 9.30 Zahájení letní školy

9.30 - 10.00 Úvodní přednáška: K čemu jsou nám dějiny? (Jaroslav Najbert)

10.15 - 12.00 Workshopy I

12.00 - 13.15 Oběd

13.15 - 14.30 Burza nápadů
Letní škola se letos věnuje našemu vztahu k minulosti. V tomto tématu spatřujeme příležitost pro sdílení zkušeností mezi účastníky letní školy. Tomu má sloužit právě čtvrteční burza. Ta je založena na krátkých prezentacích konkrétních příkladů vztahu k minulosti. Vybraní vystupující z řad účastníků představí tři slidy během tří minut. Po krátkých prezentacích bude prostor pro méně formální diskuzi s kolegy a zpětnou vazbu.

14.30 - 15.00 Společné focení a pauza na občerstvení

15.00 - 17.00 Workshopy II

19.00 - 21.00 Veřejná diskuze: Očitý svědek - dějiny z první ruky?

Pátek 27. srpna (8.30 - 15.00)

8.30 Otevřený vstup do DOXu, ranní káva

9.00 - 10.30 Workshopy III

10.30 - 11.00 Pauza na občerstvení

11.00 - 12.30 Přednáška: Tváří v tvář minulosti měníme budoucnost (Dylan Wray, Shikaya, Jihoafrická republika)
Diskuse s Dylanem Wrayem zakladatelem neziskové organizace Shikaya, která pomáhá jihoafrickým školám, aby jejich žáci byli kriticky myslící, angažovaní demokratičtí občané.
Shikaya ve spolupráci s mezinárodním programem Facing History and Ourselves podporuje jihoafrické učitele dějepisu, aby porozuměli tomu, jaký měl apartheid dopad na ně osobně i na jejich výuku. Protože jen tak se mohou vyrovnat se svými předsudky, porozumět svému pohledu na svět a tomu, jak tento pohled ovlivňuje jejich výuku. Dylan Wray během svých aktivit připravil semináře pro více než 5000 učitelů.

12.30 - 13.30 Závěrečná evaluace

13.30 - 14.00 Oběd

14.00 - 15.00 Sborovna
Přijměte pozvání do naší sborovny. Chcete se dozvědět, jak získat přístup k materiálům z Archivu bezpečnostních složek, promluvit si s autory chystané nové učebnice dějepisu nebo získat přístup do aplikace HistoryLab? Sborovna je připravena jako čas vyhrazený na rozhovory, sbírání inspirací a informací o dostupných programech a aktuálních novinkách. Budou připraveny jak novinky z produkce Oddělení vzdělávání ÚSTR, tak nabídka pro školy Centra současného umění DOX a dalších partnerských institucí. V naší sborovně se určitě nudit nebudete.

Projekce s diskusí:
Očitý svědek – dějiny z první ruky?

Masakr na Švédských šancích, který se odehrál jen pár týdnů po konci druhé světové války, patří k tragickým událostem našich dějin. Jak vyprávět o vraždě dvě stě padesáti civilních obyvatel uměleckou formou? A jak zacházet s očitými svědectvími a historickými událostmi v populární kultuře obecně? O tom budeme diskutovat v komponovaném večeru s režisérem snímku Očitý svědek Jiřím Havelkou. Pozvání do diskuze přijala také divadelní režisérka a dramaturgyně Magda Jiřička Stojowska. Součástí večera bude projekce vybraných pasáží filmu.

Letní škola se uskuteční v Centru současného umění DOX na adrese Poupětova 1, Praha 7. Do DOXu se dopravíte tramvají 6 a 12 na zastávku Ortenovo náměstí nebo metrem (linka C, např. z Hlavního nádraží) na zastávku Nádraží Holešovice.

Občerstvení bude během obou dnů zajištěno pro účastníky letní školy zdarma.

Ubytování bohužel zajistit nemůžeme, pro mimopražské účastníky si dovolujeme navrhnout dvě možnosti ubytování v okolí DOXu, které jsou v dochozí vzdálenosti:

2. Plaza Prague Hotel (Ortenovo náměstí)

Testovací místa na Covid-19 v okolí DOX

1. Bubenské nábřeží 306/13, 170 00 Praha 7